GRK on valittu toteuttamaan valtatie 4:n parantamista Virossa, urakan arvo noin 38 miljoonaa euroa


GRK aloittaa valtatie 4:n parannusurakan Konuveren ja Päärdun välillä Virossa. Noin 38 miljoonan euron arvoisen urakan tilaajana on Viron Liikennevirasto (Transpordiamet). Sopimus allekirjoitettiin 9.3.2026. Rakentaminen käynnistyy arviolta huhtikuun alussa 2026, ja urakan on tarkoitus valmistua sopimuksen mukaisesti lokakuun 2028 loppuun mennessä.


GRK toteuttaa VT4:n parannustyöt noin 6,5 kilometrin matkalla Raplan maakunnassa. Kyseessä on merkittävä väylähanke, joka parantaa liikenneturvallisuutta, sujuvuutta ja kuljetuskapasiteettia yhdellä Viron tärkeimmistä päätieosuuksista. Valtatie 4 on osa Euroopan unionin TEN-T-ydinverkkoa, eli EU:n liikennejärjestelmän tärkeintä runkoverkkoa. Se muodostaa tärkeän matkailu- ja kuljetusyhteyden Pohjois- ja Länsi-Euroopan välillä.
Urakka sisältää 6,5 kilometrin mittaisen nelikaistaisen päätien rakentamisen. Lisäksi rakennetaan kolme uutta siltaa ja peruskorjataan yksi silta. Projektissa toteutetaan myös kaksi eritasoliittymää ja niihin liittyvät kokoojatiet.


”Kyseessä on laaja ja teknisesti vaativa suunnittele ja toteuta -urakka, johon sisältyy merkittävien silta- ja väylärakenteiden lisäksi myös liikennemerkkien, tiemerkintöjen, kaiteiden ja meluesteiden toteutus. Sähkö, tele- ja valaistusverkkoja rakennetaan ja siirretään tarpeen mukaan. Osana urakkaa asennetaan liikennekamera ja tiesääasema. Hanke sisältää myös hulevesijärjestelmien, tierumpujen ja kuivatusjärjestelmien rakentamista ja perusparannusta”, Viron maayhtiön GRK Eesti AS:n toimitusjohtaja Tiit Roben sanoo.


”Tulemme rakentamaan vilkkaasti liikennöidyllä alueella, jossa kulkee noin 9 000 ajoneuvoa vuorokaudessa. Liikenteestä raskaan liikenteen osuus on jopa 22 prosenttia, joten työturvallisuuteen ja liikenteen sujuvuuteen on kiinnitettävä aivan erityistä huomiota,” Roben sanoo.